Materské školy
Spoločný školský úrad pravidelne realizoval pracovné porady pre riaditeľky mestských materských škôl a zástupkyne ZŠ s MŠ, na ktorých boli oboznámené so zmenami v legislatíve, s čerpaním rozpočtu, o včasnom zasielaní podkladov k ich ďalšiemu spracovaniu, ako i s plánovanými školeniami pre zamestnancov. Veľká pozornosť sa venovala zápisu detí do materských škôl, nakoľko rodičia prejavili väčší záujem ako v predchádzajúcich rokoch.
Realizovali sa i celookresné pracovné porady zamerané na aplikáciu právnych predpisov v praxi.
Členky sekcie riadenia materských škôl pravidelne zasadali, spoločne riešili aktuálne problémy a plánovali rôzne celookresné aktivity.
V spolupráci s MPC Nitra zabezpečil SŠÚ vzdelávanie pre pedagogických zamestnancov materských škôl s názvom Rozvíjanie grafomotorických zručností ako príprava na písanie v ZŠ – lektorka: PaedDr. Dagmar Mesárošová.
Spoločný školský úrad spolupracoval s vedúcou Spoločnosti pre predškolskú výchovu – región Šaľa. Členky spoločnosti sa pravidelne stretávali a pripravovali podujatia:
- zasadnutie členiek pri príležitosti 1. výročia vzniku spoločnosti spojené s vyhodnotením celoročnej činnosti, kde boli prezentované odborné semináre (Aplikácia metódy V-CH-D do edukačného procesu MŠ, Využitie digitálnych technológií v MŠ, Ako pripraviť dieťa na vstup do ZŠ, Intuitívna pedagogika, Realizácia prevencie sociálno-patologických javov v MŠ, Grafomotorika v projektoch, Tvorivá dramatika, Predplavecká príprava a hry vo vode),
- workshop: Interaktívne a inovatívne v materskej škole,
- podujatie zamerané na jarné ľudové tradície realizované v MŠ Močenok: Začleňovanie regionálnych zvykov do výchovno-vzdelávacieho procesu MŠ,
- tvorivá dielňa: patchwork – tvorba veľkonočného vajíčka,
- prihlásené členky sa zúčastnili na Celoslovenskej odbornej konferencii s medzinárodnou účasťou realizovanou v Bytči,
- vzdelávanie realizované prostredníctvom Trnavskej univerzity: Výskumne ladená koncepcia prírodovedného vzdelávania pre uč. MŠ (ukončené v mesiaci jún).
Základné školy, ZUŠ a CVČ
Pedagogickí zamestnanci základných škôl sa aktívne zapojili do aktivít usporiadaných v súčinnosti SŠÚ. Okresné sekcie učiteľov pri SŠÚ aj v 2. polroku školského roka 2013/2014 sa pravidelne stretávali, pripravovali obvodné kolá súťaží a olympiád. Aktívna činnosť pedagógov sa prejavila aj v úspešnom zapájaní žiakov našich škôl do obvodných, krajských i celoslovenských kôl predmetových olympiád a postupových súťaží.
Na okresných pracovných poradách riaditeľov ZŠ, ZUŠ a CVČ boli riaditelia oboznámení s aktuálnymi legislatívnymi zmenami v školstve, financovaním regionálneho školstva, metodickými usmerneniami a odbornými prednáškami k riadiacej činnosti. Na pracovné stretnutie riaditeľov základných škôl, ZUŠ a CVČ okresu Šaľa v marci bol prizvaný hosť, doc. PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD., riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Bratislava, ktorý oboznámil riaditeľov s pripravovanými zmenami Štátneho vzdelávacieho programu pre školy a poskytol informácie k inovovaným vzdelávacím štandardom.
PaedDr. Žaneta Gužíková, vedúca Spoločnosti pre predškolskú výchovu – región Šaľa, usporiadala v spolupráci so SŠÚ a s mestskými základnými školami seminár pre učiteľov 1. stupňa so zameraním na bezpečné a zodpovedné používanie internetu a mobilných telefónov – projekt Zodpovedne.sk.
Vychovávateľky školských klubov detí a učiteľky 1. stupňa základných škôl sa v apríli prezentovali zaujímavými veľkonočnými kreáciami v rámci tvorivej dielne – Veľkonočné inšpirácie. Sekcia fyziky tradične uskutočnila v ZŠ J. Hollého fyzikálno-výtvarnú súťaž Maľovaná fyzika.
Pre začínajúcich učiteľov MŠ, ZŠ, ZUŠ a CVČ z celého okresu sa v máji uskutočnilo pracovné stretnutie k adaptačnému vzdelávaniu. Prítomní boli oboznámení s legislatívnymi predpismi, ktoré najčastejšie využívajú vo svojej školskej praxi.
Pod vedením PhDr. Mariána Šperku, riaditeľa Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Šali, sa pravidelne realizovali pracovné stretnutia pre výchovných poradcov základných škôl, koordinátorov prevencie drogovej závislosti. CPPPaP uskutočnilo aj Deň otvorených dverí pre pedagogických zamestnancov a zákonných zástupcov s témami „Ako sa nezblázniť“ a „Dieťa v rodine a rodina v dieťati“.
V zmysle plánu kontinuálneho vzdelávania pedagogickí zamestnanci škôl a školského zariadenia individuálne absolvovali vzdelávacie aktivity podľa ponuky vzdelávacích programov MPC a iných vzdelávacích inštitúcií. Kredity a kreditové príplatky im boli pridelené po úspešnom ukončení vzdelávania.
V súlade s platnými predpismi končilo funkčné obdobie k 30.06.2014 niektorým riaditeľom materských, základných škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Šaľa. Na základe výberového konania sa svojho vedúceho postu ujmú novozvolení riaditelia.
Iné aktivity SŠÚ a MsÚ Šaľa:
· Najkrajšia prvácka žiacka knižka
· Celookresné oslavy Dňa učiteľov
· Zaplávajme spoločne čo najďalej (plavecká štafeta žiakov základných a stredných škôl i verejnosti)
· Vyhodnotenie najlepších športovcov, kolektívov a funkcionárov mesta za rok 2013
· Spoločenské stretnutie predstaviteľov mesta so zamestnancami školstva odchádzajúcimi do dôchodku spojené s odovzdávaním menovacích dekrétov riaditeľom škôl
· Vyhodnotenie najúspešnejších žiakov základných a stredných škôl okresu Šaľa
SŠÚ vydal metodický materiál (vzory) pre pedagogických zamestnancov mestských ZŠ:
- Metodický a informačný materiál pre učiteľov k realizácii exkurzií projektu Historicko-náučný chodník regiónu Šaľa.